Schody wykonane z drewna mogą pasować do wnętrz w każdym stylu, w tym do wnętrz w stylu nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym, czy popularnym ostatnio boho. Grunt to wybór właściwego materiału i wykonanie elementów, które będą odpowiednio zabezpieczone. Schodowe deski mogą być barwione, olejowane, lakierowane. Sprawdźmy, z jakiego drewna najczęściej wykonujemy schody drewniane.
Konstrukcja schodów. Podstawowe elementy
Zacznijmy od konstrukcji schodów i ich podstawowych elementów. Schody składają się z biegów, które stanowią szeregi połączonych ze sobą stopni. Stopnie natomiast składają się z podnóżka, stopnicy lub posunięcia (część pozioma), przednóżka, podstopnicy lub podniesienia (część pionowa). Biegi schodowe rozdzielają podesty nazywane inaczej spocznikami. Do konstrukcji schodów dochodzą jeszcze balustrady z poręczą lub tzw. pochwyty, czyli poręcze mocowane bezpośrednio do ściany. Mamy różnego typu konstrukcje schodów – od wspornikowych, przez policzkowe, płytowe, po schody spiralne i samonośne. Taka jest jedna z klasyfikacji schodów obok klasyfikacji w zależności od kąta nachylenia, kształtu w rzucie poziomym, czy rodzaju pracy.
Gatunki drewna do produkcji desek schodowych
Jak już zasugerowaliśmy we wstępie, deski na schody mogą być wykonywane z różnych materiałów, przy czym numerem jeden wciąż jest drewno. Podobnie jest z pozostałymi elementami konstrukcji schodów i elementami wykończeniowymi, jak różnego rodzaju listwy. Drewno do wykonania schodów powinno być odporne na ścieranie i odkształcenia. Dlatego też najczęściej do produkcji schodowych elementów najczęściej wykorzystuje się drewno dębowe, jesionowe, bukowe i sosnowe.
Na naszej stronie prezentujemy klientom propozycje desek schodowych najwyższej klasy z poszczególnych rodzajów surowców oraz wykończeń. To na przykład stopnice bukowe o grubości 40 mm, które nadają się na beton lub konstrukcję, lub stopnice bukowe na beton o grubości 30 mm, czy dębowe stopnice w takich samych grubościach i zastosowaniach, w tym sękate stopnice dębowe.