Schody muszą być dla nas przede wszystkim funkcjonalne – mają nam umożliwiać komunikację między różnymi poziomami. W budynkach, zwłaszcza domach, często zależy nam jednak na czymś więcej: na estetyce, a to wciąż nie wszystko. W naszym wpisie przyjrzymy się, jakie są największe zalety schodów drewnianych, opowiadając nieco więcej o tym, czym kierujemy się przy wyborze schodów do naszych domów i nie tylko.
Naturalność i estetyka schodów drewnianych
Schody drewniane kuszą nas przede wszystkim swoją naturalnością i estetyką. Naturalność w tym kontekście to nie tylko kwestia wykorzystania materiału w stu procentach przyjaznego środowisku (myśl o tym, że kiedyś nasze schody nie będą się rozkładać przez setki lat). Drewno, nawet przed obróbką, wygląda pięknie i jest przyjemne w dotyku. Przyjemniej jest stąpać boso po drewnianych stopniach. Zaznaczmy przy tym, że produkujemy nie tylko stopnie drewniane na schody, ale też wszelkie inne elementy tego ciągu komunikacyjnego, jak balustrady z poręczami i słupkami, policzki. Schody drewniane można wpasować we wnętrza o każdym stylu, mogą mieć ciepłe lub chłodne barwy.
Różne możliwości obróbki i łatwość utrzymania w czystości
Wszystkie zalety schodów drewnianych w pewien sposób się ze sobą zazębiają. Do tego, o czym napisaliśmy wcześniej, należy dodać różne możliwości obróbki (nie tylko mechanicznej, mówimy też o impregnacji i uszlachetnianiu) i łatwość utrzymania w czystości. Drewno to materiał, które możemy niemal dowolnie kształtować, powstają z niego nawet wyjątkowo wyrafinowane rzeźby. Stopnie bukowe, dębowe, jesionowe i inne można zabezpieczać i konserwować bardzo skutecznymi, zaawansowanymi środkami. Ich powierzchnie są dzięki takim zabiegom bardziej odporne na wszelkie zabrudzenia i łatwiej je umyć; są gładsze, ale nie są śliskie (kwestia bezpieczeństwa). Po obróbce wyglądają też inaczej – ładniej. Na koniec coś jeszcze: schody drewniane, choć wyglądają delikatniej niż te wykonane z cięższych materiałów, są trwałe.